Laserfiche WebLink
· Growth's share of expansion (for Capacity type projects) for Collection System Pumps: 100% <br /> average flow = $212,500 x 100% x 100% = $212,500; 29.4% peak flow = $637,500 x 100% x 29.4% <br /> = $187,425 <br /> · Growth's share of expansion (Capacity type projects) for Peak Flow Management: 29.4% peak <br /> flow = $850,000 x 100% x 29.4% = $249,900 <br /> <br />Total of project allocation to growth: <br />Growth's share = $212,500 + $187,425 + $249,900 = $649,825 rounded to $650,000 <br /> <br />Project Allocation Example B: Liquids Treatment, Odor Control Project (Additional Odorous Air <br />Treatment) <br />Total cost of the project is $6.9 million. Basis of improvement fee for this project is: <br />$1.79 million or approximately 26% of the total project cost, derived as follows: <br /> <br />Step 1: Allocation of project to facility components <br /> · 100% to Odor Control = 100% x $6,900,000 = $6,900,000 <br /> <br />Step 2: Allocation of facility components to capacity parameters <br /> · Odor Control: 1/2 to BOD = 50% x 6,900,000 = $3,450,000; 1/2 to TSS = 50% x $6,900,000 = <br /> $3,450,000 <br /> <br />Step 3: Allocation of project to project type <br /> · 100% of project is Performance project type <br /> <br />Step 4: Allocation of project to user type <br /> · Growth's share of total future load for Performance type project: 25.9% for BOD and 26.1% for <br /> TSS: BOD = $3,450,000 x 100% x 25.9% = $893,550; TSS = $3,450,000 x 100% x 26.1% = $900,450 <br /> <br />Total of project allocation to growth: <br />Growth's share = $893,550 + $900,450 = $1,794,000 <br /> <br />Project Allocation Example C: Digestion Expansion/Class A Capability <br />Total cost of the project is $13.8 million. Basis of improvement fee for this project is: <br />$7.49 million or approximately 54% of the total project cost, derived as follows: <br /> <br />Step 1: Allocation of project to facility components <br /> · 100% to Biosolids - General facility sub-component = 100% x $13,800,000 = $13,800,000 <br /> <br />Step 2: Allocation of facility components to capacity parameters <br /> · 100% allocated to Biosolids - General capacity analysis = 100% x $13,800,000 = $13,800,000 <br /> <br />Step 3: Allocation of project to project type <br /> · 1/3 to Capacity project type (Digestion Expansion) = 33% x $13,800,000 = $4,554,000 <br /> · 2/3 to Performance project type (Class A upgrade) = 67% x $13,800,000 = $9,246,000 <br />Step 4: Allocation of project to user type <br /> · Growth's share of total future load for Capacity type project: 100% for Biosolids = $4,554,000 x <br /> 100% x 100% = $4,554,000 <br /> · Growth's share of total future load for Performance type project: 31.8% for Biosolids = <br /> $9,246,000 x 31.8% = $2,940,228 <br />Total of project allocation to growth: <br />Growth's share = $4,554,000 + $2,940,228 = $7,494,228 <br /> <br /> <br />